Szkoła to nie budynek, ale przede wszystkim uczniowie. W szkole uczysz się nie tylko przedmiotów jak matematyka, polski czy historia, ale przede wszystkim uczysz się jak żyć z innymi ludźmi. W każdej społeczności, dla jej prawidłowego funkcjonowania konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad. Znajomość praw i obowiązków sprawia, ze czujemy się bezpiecznie. Wiemy, co możemy, co powinniśmy, a co jest zabronione.
W Polsce nie ma jednego uniwersalnego zbioru przepisów dotyczących uczniów. Każda szkoła ustanawia prawa i obowiązki samodzielnie. Są one spisane w statucie szkoły. Nie oznacza to jednak dowolności. Statut szkoły musi być zgodny z obowiązującymi przepisami prawa. Prawa i obowiązki ucznia wynikają zarówno z prawa międzynarodowego, jak i krajowego. Kwestie te reguluje między innymi Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych, Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, Konwencja o prawach dziecka, a także Konstytucja RP, Ustaw o systemie oświaty czy rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej.
Uczeń ma prawo do nauki, informacji, wychowania bez przemocy, swobody myśli, sumienia i religii, a także prawo do swobody wypowiedzi.
Nie wiesz jak wygląda statut Twojej szkoły? Zajrzyj na stronę internetową szkoły. Statut powinien być ogólnie dostępny. Powinieneś go także znaleźć na tablicy informacyjnej czy w sekretariacie. To na władzach szkoły spoczywa obowiązek dostarczenia uczniom podstawowych informacji na temat ich praw. Chcesz poznać swoje prawa i obowiązki w szkole? Zapoznaj się z jej statutem!
Podstawowe prawa ucznia związane z obowiązkiem edukacyjnym to między innymi:
• prawo do informacji na temat programu nauczania poszczególnych przedmiotów, celu i stawianych wymagań.
• prawo do jawnej i umotywowanej oceny postępów w nauce i zachowaniu.
• prawo do organizacji życia szkolnego, które umożliwi zachowanie właściwych proporcji pomiędzy nauką, a rozwijaniem i zaspokajaniem własnych zainteresowań. Zadaniem szkoły jest dbanie o rozwój ucznia, a w ramach tego – rozwijanie jego zainteresowań, talentów i pasji;
• prawo redagowania i wydawania gazety szkolnej;
• prawo organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi, w porozumieniu z dyrektorem, czyli na przykład założenia kółka teatralnego lub szkolnej drużyny piłkarskiej;
• opieki wychowawczej i zapewnienia warunków bezpieczeństwa.
• życzliwego podmiotowego traktowania w procesie kształcenia i wychowania;
• bycia wysłuchanym oraz swobody w wyrażaniu własnych poglądów i myśli. Masz prawo do własnego zdania, ale pamiętaj, by szanować także zdanie innych;
• odpoczynku w czasie przerw świątecznych i ferii. Nie oznacza to jednak, że podczas ferii nie musisz nic robić. Jeśli otrzymasz zadanie przeczytania lektury, traktuj to jak obowiązek;
• uzyskania pomocy w przypadku trudności w nauce. Jeśli czegoś nie rozumiesz, masz prawo prosić o wyjaśnienie;
• korzystania z opieki zdrowotnej oraz poradnictwa i terapii pedagogicznej i psychologicznej;
• korzystania z pomieszczeń szkolnych, ze sprzętu, środków dydaktycznych, księgozbioru biblioteki i świetlicy.
Z prawami związane są także obowiązki!!! Np. Korzystając ze zbioru biblioteki- możesz wypożyczyć książkę, ale Twoim obowiązkiem jest dbanie o nią i oddanie jej na czas.
Podstawowe obowiązki ucznia to:
-
systematyczna nauka i poszerzanie swojej wiedzy, praca nad własnym rozwojem;
-
przestrzeganie obowiązujących w szkole przepisów;
-
aktywne uczestnictwo w zajęciach lekcyjnych i życiu szkoły;
-
punktualne przybywanie na zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne;
-
odnoszenie się z szacunkiem do nauczycieli i innych pracowników szkoły, a także kolegów i koleżanek;
-
przestrzeganie zasad higieny, dbałość o schludny i czysty wygląd;
-
dbanie o ład, porządek i mienie szkolne.
Nie wiesz jak wygląda statut Twojej szkoły? Zajrzyj na stronę internetową szkoły. Statut powinien być ogólnie dostępny. Powinieneś go także znaleźć na tablicy informacyjnej czy w sekretariacie. To na władzach szkoły spoczywa obowiązek dostarczenia uczniom podstawowych informacji na temat ich praw. Chcesz poznać swoje prawa i obowiązki w szkole? Zapoznaj się z jej statutem!!!
Czym jest samorząd uczniowski?
Samorząd tworzą wszyscy uczniowie szkoły. Działa on na rzecz uczniów i jest przez nich zarządzany. Dba o prawa społeczności uczniowskiej, jest ich przedstawicielem i obrońcą.
Samorząd to organizacja demokratyczna- sami uczniowie wybierają ze swego grona swoich reprezentantów. Samorząd reprezentuje uczniów wobec nauczycieli, rodziców czy administracji oświatowej.
ZAPAMIĘTAJ!!!
Samorząd to wszyscy uczniowie, a nie tylko kilkuosobowa reprezentacja. Wszyscy macie prawo do aktywnego uczestniczenia w życiu szkoły i wpływaniu na jej kształt. Jeśli masz jakiś pomysł – działaj!!!