Mówi się, że im mniej wiesz tym lepiej śpisz. W kwestii bezpieczeństwa swoich pieniędzy lepiej jednak wiedzieć jak najwięcej. Wyłudzenie jest oszustwem spotykanym bardzo często, a oszuści wymyślają coraz nowsze sposoby na wzbogacenie się kosztem swoich ofiar. Polski kodeks karny wyłudzeniem określa manipulowanie inną osobą w celu niekorzystnego rozporządzenia mieniem (Art. 286 k.k.). Karą za tego typu przestępstwo jest pozbawienie wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Wyłudzenie pieniędzy: wykroczenie/przestępstwo

Kwotą graniczną decydującą o kwalifikacji czynu jest kwota. Zatem jeśli wartość szkody jest wyższa niż 100 zł, jest to przestępstwo. Wyłudzenie kwoty niższej to wykroczenie, za które oszust również poniesie karę (areszt, ograniczenie wolności, grzywna).

Istnieje wiele różnych sposobów, w jakie oszuści mogą próbować wyłudzić pieniądze:

Oszustwa telefoniczne

Oszustwa telefoniczne to metoda przestępcza, w której oszuści wykorzystują telefon jako narzędzie do wyłudzania informacji, danych osobowych lub pieniędzy. Poniżej kilka przykładów:

 1. Oszustwa podszywające się pod instytucje finansowe.

Oszuści dzwonią do osób, podając się za pracowników banków, firm kredytowych lub instytucji finansowych. Proszą o podanie poufnych informacji, takich jak numery kont bankowych, hasła, dane osobowe lub numer kart kredytowych, twierdząc, że potrzebują tych informacji do weryfikacji lub rozwiązania jakiegoś problemu.

 1. Oszustwa loteryjne.

Oszuści dzwonią i informują osoby, że wygrały w loterii lub konkursie. Następnie proszą o wniesienie opłaty celem odbioru nagrody. Oczywiście nagroda nie istnieje,
a oszuści próbują wyłudzić w ten sposób pieniądze od ofiary.

 1. Oszustwa podatników.

Oszuści podają się za pracowników instytucji skarbowych i informują osoby o zaległościach podatkowych. Wymuszają płatność telefonicznie lub żądają przekazania poufnych informacji finansowych, grożąc konsekwencjami prawno-podatkowymi.

 1. Oszustwa techniczne.

Oszuści dzwoniąc podają się za pracowników pomocy technicznej lub przedstawicieli znanych firm technologicznych. Twierdzą, że komputer lub konto ofiary zostały zhakowane. Następnie starają się zdobyć dostęp do komputera ofiary lub wyłudzić opłaty za „naprawę”.

Aby chronić się przed oszustwami telefonicznymi, należy zachować ostrożność
i przestrzegać kilku ważnych zasad:

 • Nigdy nie podawaj poufnych informacji finansowych lub danych osobowych przez telefon, chyba że jesteś pewien, że rozmawiasz z zaufanym źródłem.
 • Jeśli dostaniesz podejrzany telefon, nie wahaj się odłożyć słuchawki i skontaktować się z odpowiednią firmą lub instytucją, używając oficjalnego numeru telefonu, który sam znalazłeś (nie używaj numeru podanego przez osobę dzwoniącą).
 • Bądź świadomy różnych metod oszustów i szukaj informacji na ten temat. Rządowe agencje, takie jak lokalna policja lub organizacje konsumenckie, często publikują ostrzeżenia dotyczące aktualnych oszustw.

Pamiętaj, że instytucje finansowe, firmy technologiczne i służby podatkowe rzadko będą dzwonić do ciebie w sprawie poufnych informacji. Jeśli masz wątpliwości, zawsze lepiej być ostrożnym i sprawdzić informacje samodzielnie, zamiast ufać osobom dzwoniącym.

 

Oszustwa internetowe

Oszustwa internetowe są przestępstwami popełnianymi za pośrednictwem Internetu w celu wyłudzenia pieniędzy lub informacji osobistych od naiwnych użytkowników. Istnieje wiele różnych rodzajów oszustw internetowych. Do najczęstszych należą:

 1. Phishing

Oszuści podszywają się pod zaufane instytucje, takie jak banki, serwisy społecznościowe lub sklepy internetowe i wysyłają fałszywe e-maile lub wiadomości tekstowe, które wyglądają jak oficjalne. Zachęcają odbiorców do podania poufnych informacji, takich jak hasła, numery kart kredytowych lub dane osobowe.

 1. Przeświadczenie

Oszuści manipulują ofiarami, wykorzystując ich naiwność lub brak wiedzy w celu przekonania ich do udzielenia dostępu do swoich kont lub wykonania płatności. Na przykład, mogą się podszywać pod techników komputerowych, którzy twierdzą, że komputer ofiary jest zainfekowany i wymaga naprawy.

 1. Fałszywe sklepy internetowe

Oszuści zakładają fałszywe strony internetowe udające sklepy, oferując atrakcyjne produkty po niskich cenach. Kiedy ofiara dokonuje płatności, oszuści albo nie wysyłają produktu, albo dostarczają podróbkę.

 1. Wyłudzenia związane z aukcjami internetowymi

Oszuści korzystają z serwisów aukcyjnych, aby sprzedawać przedmioty, których w rzeczywistości nie posiadają. Często proszą o wysłanie pieniędzy przed otrzymaniem towaru.

 1. Osobiste oszustwa

Oszuści wykorzystują fałszywe profile na portalach społecznościowych lub stronach randkowych, aby nawiązać zaufanie ofiar i wyłudzić od nich pieniądze lub informacje osobiste.

Najważniejsze jest zachowanie czujności podczas korzystania z Internetu. Ważne jest, aby być ostrożnym podczas udostępniania poufnych informacji, dokonywania płatności online i sprawdzania wiarygodności stron internetowych oraz e-maili. Jeśli coś wydaje się podejrzane, warto skonsultować się z innymi osobami lub sprawdzić informacje niezależnie przed podjęciem jakichkolwiek działań.

 

Fałszywe loterie i konkursy

Fałszywe loterie i konkursy to również oszustwa, które mają na celu wyłudzenie pieniędzy lub informacji osobistych od naiwnych uczestników. Poniżej kilka przykładów takich oszustw:

 1. Loteria wygranej pieniężnej

Oszuści mogą kontaktować się z osobami drogą telefoniczną, e-mailem lub wiadomościami tekstowymi, informując, że wygrali ogromną sumę pieniędzy w loterii, w której nie brali udziału. Aby odebrać nagrodę, muszą jednak wpłacić opłatę przetwarzania, podatek lub inne koszty. Kiedy ofiara wpłaca pieniądze, oszuści znikają, a wygrana nigdy nie zostaje wypłacona.

 1. Konkursy na mediach społecznościowych

Osoby podszywające się pod znane marki lub celebrytów mogą organizować fałszywe konkursy na platformach społecznościowych. Zwykle wymagają od uczestników udostępnienia swoich danych osobowych, polubienia i udostępnienia posta lub wpłaty niewielkiej opłaty w celu wzięcia udziału. Po uzyskaniu danych osobowych oszuści mogą je wykorzystać w celach niezwiązanych z konkursem, a nagroda nigdy nie zostanie przyznana.

 1. „Nigeriański przekręt”

Jest to popularne oszustwo, w którym osoba kontaktuje się z ofiarą, informując ją, że jest spadkobiercą dużej sumy pieniędzy pozostawionej przez osobę zmarłą w Nigerii lub innym kraju. Oszust prosi o pomoc w przekazaniu pieniędzy z kraju, w zamian obiecując znaczną część spadku. Ofiara musi jednak najpierw wpłacić pewne opłaty, które rzekomo są związane z przekazaniem pieniędzy. Oczywiście, po wpłacie opłat oszuści znikają, a ofiara traci swoje pieniądze.

 1. Loterie z podrobionymi biletami

Oszuści mogą sprzedawać fałszywe bilety loterii lub konkursu, które wyglądają jak oryginalne. Ofiary mogą uwierzyć, że mają szansę na wygraną, jednak kiedy przychodzi czas ogłoszenia wyników, okazuje się, że ich bilety są podrobione i nie mają żadnej wartości.

 1. Konkursy „na szczęśliwe numery telefonu”

Oszuści mogą wysyłać masowe wiadomości tekstowe lub dzwonić do przypadkowych numerów telefonów, informując o wygranej w fikcyjnym konkursie. Aby odebrać nagrodę, ofiara musi podać swoje dane osobowe lub wpłacić opłatę.

Fałszywe inwestycje

Fałszywe inwestycje, znane również jako oszustwa inwestycyjne, to działania lub schematy mające na celu oszukanie inwestorów, aby oddali swoje pieniądze na nieuczciwe lub nieistniejące przedsięwzięcia. Te inwestycje często obiecują niewiarygodnie wysokie zwroty z inwestycji w krótkim czasie, co przyciąga uwagę potencjalnych inwestorów. Jednak w rzeczywistości są to oszustwa, których celem jest po prostu wyłudzenie pieniędzy.

Istnieje wiele różnych rodzajów fałszywych inwestycji. Oto kilka przykładów:

 1. Schemat piramidy finansowej.

W tym schemacie inwestorzy zachęcani są do płacenia dużych kwot, które są przekazywane na górę piramidy w celu wypłacenia zwrotu dla wcześniejszych inwestorów. Ten schemat opiera się na stałym przypływie nowych inwestorów, aby utrzymać wypłaty dla starszych uczestników. Ostatecznie piramida się zawala,
a większość inwestorów traci swoje pieniądze.

 1. Schemat pump and dump.

W tym przypadku oszuści wykupują tanie akcje mało znanej firmy, a następnie rozpowszechniają fałszywe informacje o potencjalnym wzroście wartości tych akcji. To prowadzi do zainteresowania inwestorów, którzy kupują te akcje, podnosząc ich cenę. W momencie, gdy cena osiąga pożądany poziom, oszuści sprzedają swoje akcje, a cena gwałtownie spada, co powoduje straty dla pozostałych inwestorów.

 1. Fałszywe programy inwestycyjne.

Oszuści tworzą pozornie legalne programy inwestycyjne, które obiecują wysokie zwroty z niewielkim lub żadnym ryzykiem. Inwestorzy są zachęcani do wpłacenia swoich pieniędzy, ale w rzeczywistości oszuści wykorzystują te środki dla siebie lub nie inwestują ich w sposób zgodny z obietnicami.

Aby uniknąć wpadnięcia w pułapkę fałszywych inwestycji, zawsze należy być czujnym
i podejrzliwym wobec obietnic niewiarygodnie wysokich zwrotów z inwestycji. Przed zainwestowaniem pieniędzy zawsze warto dokładnie zbadać firmę lub program inwestycyjny, sprawdzić, czy mają odpowiednie licencje i regulacje, oraz skonsultować się z niezależnym doradcą finansowym. Pamiętaj, że zawsze istnieje ryzyko inwestycyjne, ale uczciwe i rzetelne inwestycje oferują zrównoważone i realistyczne zwroty.

Podsumowując, niezależnie od formy i rodzaju, wyłudzenie pieniędzy to przestępstwo, które ma poważne konsekwencje finansowe i emocjonalne dla ofiar. Należy być czujnym i świadomym, aby zminimalizować ryzyko padnięcia ofiarą takich oszustw. Ważne jest, aby być ostrożnym i świadomym potencjalnych zagrożeń związanych z wyłudzeniami pieniędzy. Należy unikać udostępniania poufnych informacji finansowych osobom lub firmom, które nie są wiarygodne. W przypadku podejrzenia oszustwa zawsze warto zgłosić to odpowiednim organom ścigania.