Zaliczki i wyprzedzające finansowanie w ramach Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej (PS WPR) pełnią kluczową rolę w zapewnieniu płynności finansowej beneficjentom oraz sprawnej realizacji projektów. Ich wprowadzenie ma na celu wsparcie wnioskodawców w początkowej fazie realizacji operacji oraz w sytuacjach, gdy konieczne jest szybkie pokrycie kosztów związanych z przedsięwzięciem.

Zaliczka

Beneficjentom ubiegającym się o dofinansowanie projektów może być wypłacona zaliczka, o której mowa w art. 44 ust. 3 rozporządzenia 2021/2116, w wysokości nieprzekraczającej 50% kwoty przyznanej pomocy.

  1. Zaliczka jest wypłacana, jeżeli beneficjent wnioskował o jej wypłatę we wniosku o przyznanie pomocy.
  2. Zaliczka jest wypłacana beneficjentowi jednorazowo lub w transzach, w terminie, wysokości i w sposób określony w umowie o przyznaniu pomocy.
  3. Zaliczka jest przekazywana na rachunek bankowy beneficjenta albo jego rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej wskazany w umowie o przyznaniu pomocy.
  4. W przypadku beneficjentów wspólnie ubiegających się o przyznanie pomocy zaliczka jest przekazywana:
    1) osobno każdemu beneficjentowi na wskazany w umowie o przyznaniu pomocy jego rachunek bankowy albo na jego rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, albo
    2) na jeden rachunek bankowy albo na jeden rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej wskazany przez tych beneficjentów w umowie o przyznaniu pomocy.
  5. Rozliczenie zaliczki polega na pomniejszeniu kwoty przysługującej do wypłaty na podstawie wniosku lub wniosków o płatność o kwotę przekazanych środków albo na zwrocie zaliczki przez beneficjenta, w terminach, w sposób i na warunkach określonych w umowie o przyznaniu pomocy.
  6. Warunkiem wypłaty zaliczki jest wniesienie przez beneficjenta zabezpieczenia zaliczki. Termin wniesienia zabezpieczenia określa umowa o przyznaniu pomocy.
  7. Zabezpieczenie zaliczki obejmuje całkowitą kwotę zaliczki wynikającą z umowy o przyznaniu pomocy i jest ustanawiane do dnia rozliczenia tej kwoty w formie weksla niezupełnego (in blanco) składanego wraz z deklaracją wekslową.

 

Wyprzedzające finansowanie
  1. Wysokość wyprzedzającego finansowania nie może przekraczać 44% kwoty przyznanej pomocy.
  2.  Wyjątkiem są JST, które będą mogły otrzymać wyprzedzające finansowanie w wysokości różnicy pomiędzy 75% a intensywnością
    pomocy ze środków EFRROW. Oznacza to, że wyprzedzające finansowanie dla JST będzie mogło wynosić maksymalnie 20%;
  3. Wyprzedzające finansowanie jest wypłacane, jeżeli beneficjent wnioskował o jego wypłatę we wniosku o przyznanie pomocy;
  4.  Wyprzedzające finansowanie jest przekazywane beneficjentowi jednorazowo albo w transzach, w terminie i wysokości określonych w umowie o przyznaniu pomocy.
  5. Termin oraz kwota wypłacanego wyprzedzającego finansowania będzie zależna od liczby etapów realizacji operacji oraz wysokości pomocy w ramach poszczególnych etapów.
  6. W przypadku operacji jednoetapowych wypłata będzie mogła nastąpić po zawarciu umowy o przyznaniu pomocy, natomiast jej rozliczenie nastąpi wraz z wnioskiem o płatność.
  7. W przypadku operacji wieloetapowych, wypłata pierwszej transzy wyprzedzającego finansowania nastąpi po zawarciu umowy o przyznaniu pomocy i zostanie rozliczona w pierwszym wniosku o płatność pośrednią. Wypłata kolejnych transz nastąpi po rozliczeniu transz wcześniejszych.
  8. Wyprzedzające finansowanie jest przekazywane na wskazany w umowie o przyznaniu pomocy rachunek bankowy beneficjenta albo na jego rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.
  9. W przypadku beneficjentów, którzy wspólnie ubiegali się o przyznanie pomocy, wyprzedzające finansowanie jest przekazywane:
    1) osobno każdemu beneficjentowi na wskazany w umowie o przyznaniu pomocy jego rachunek bankowy albo na jego rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, albo
    2) na jeden rachunek bankowy albo na jeden rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej wskazany przez tych beneficjentów w umowie o przyznaniu pomocy.
  10. Rozliczenie przekazanego wyprzedzającego finansowania polega na pomniejszeniu kwoty pomocy przysługującej do wypłaty na podstawie wniosku o płatność lub wniosków o płatność o kwotę przekazanego wyprzedzającego finansowania